Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

با تکنولوژی اینورتر بی صدا، تازه و کم مصرف بمانید

موتور اینورتر قرار نیست زندگش شما را زیر و رو کند اما قطعا می‌تواند به زندگی شما آسایش دهد در واقع قرار است یخچال شما بی‌صدا، تازه و کم مصرف بماند.
در این مقاله قرار است به شما بگوییم که موتور اینورتر چیست و چه تفاوتی با دیگر موتورهای سیستم تبادل دما دارد و البته شما را با مزایا و تکنولوژی های به روز استفاده شده در لوازم خانگی ایرانی آشنا کنیم.
می‌دانید که با گذشت سال‌ها، یخچال از یک جعبه خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به وسیله‌ای پیچیده تبدیل شده است. موتور اینورتر هم مانند سیستم گردش هوای سه بعدی، درب هوم بار و ده ها تکنولوژی جدیددیگر، به یخچال‌های امروزی کمک می‌کند تا مواد غذایی را بهتر و با کیفیت تر نگهداری کنند و البته با تولید صدای کم و مصرف بهینه انرژی به فکر خواب شبانه و هزینه ها شما باشند.

اما قبل از آشنایی با این تکنولوژی بگذارید با یک مثال به ظاهر بی‌ربط آماده ورود به اصل موضوع شویم.

موتور خودرو یا موتور یخچال؛ مساله این است!

اگر هنگام رانندگی سرعت خودروی خود را به آرامی افزایش یا کاهش دهیم:
• علاوه بر این که سرنشینان در آسایش و آرامش در کنار شما لذت سفر را می‌برند
• میزان مصرف سوخت را نیز مدیریت کرده‎‌اید
• و در نهایت موتور خودروی شما صدای کمتری از خود تولید خواهد کرد

یخچال شما نیز سرنشینان خوش طعم و گوارایی دارد که باید همواره تازه، بدون طعم ناخوشایند و در دمای یکنواخت در دسترس شما باشند. از طرفی یخچال شما حق ندارد که با سر و صدای زیاد آرامش خانواده را سلب کند، چه رسد به اینکه قبض برق مصرفی بالا را روی پیشخوان شما بگذارد.

همه‌ی اینها در باره‌ی “اینورتر” است؛ با تکنولوژی اینورتر یخچال شما را بی صدا می‌شود، دمای داخل آن را پایدار می‌ماند و خیالتان از بابت قبض برق با کاهش ۲۰ تا ۴۰ درصد مصرف آسوده تر می‌ماند.

تکنولوژی اینورتر چیست؟

تکنولوژی اینورتر سرعت موتور را در زمان‌هایی که نیاز است تغییر می دهد و به این ترتیب ۲۰ تا ۴۰ درصد در مصرف برق صرفه جویی می کند. این نوع از کمپرسورها حتی زمانی که دما تثبیت شده و به حالت پایدار رسیده ، هیچ گاه خاموش نمی شوند و فقط برای حفظ دمای داخل یخچال با سرعت کمتری کار می‌کنند.

شتاب، سرعت و تکنولوژی اینورتر

هنگامی که سرعت بیشتری نیاز است، به شتاب بیشتری نیاز دارید و هنگامی که به سرعت کمتری نیاز است، به شتاب کمتری نیاز دارید. پس متوجه هستید که تکنولوژی اینورتر بسیار شبیه به یک شتاب دهنده ماشین عمل می کند.
در طول ماه های تابستان که بار خنک کنندگی بیشتر است، کمپرسور با حداکثر ظرفیت خود کار می کند و بیشترین مصرف برق را دارد؛ اما در طول ماه های فصل زمستان که بار سرما کمتر است، کمپرسور با قدرت و مصرف برق کمتری کار می کند. حتی در ماه های تابستان که دمای هوا در شب کمتر از دمای هوای روز است، شب هنگام کمپرسور با سرعت کمتری کار می کند و به این ترتیب در مصرف برق صرفه جویی می کند. تولیدکنندگان بزرگ در دنیا برای مصرف بهینه برق و تولید صدای کمتر از تکنولوژی اینورتر غافل نماندند و یخچال فریزرهای مدرن امروز به این تکنولوژی مجهز شده اند.
تولیدکننده‌های ایرانی هم تلاش می‌کنند برای کسب رضایت مشتری از این تکنولوژی در محصولات خود استفاده کنند. اکثر یخچال فریزرهای اسنوا مجهز به موتور اینورتر هستند.

پیک مصرف برق و کمپرسورهای معمولی

کمپرسورها در یخچال های معمولی تک سرعته هستند و بر اساس خاموش یا روشن بودن کار می کنند و تنظیمات آن ها در ترموکوبل است و شرایط حداکثر بار را پشتیبانی می کنند (برای دماهای بالا در تابستان). به این معنی که در شرایط اوج یا پیک بار حتی در فصل زمستان که به سرمای کمتری نیاز است، با یک توان حداکثری عملیات خود را اجرا می کنند.
هر بار که درب یخچال باز می شود، گرما وارد یخچال می شود و کمپرسور باید به خوبی این بار را پشتیبانی کند؛ بنابراین اکثر کمپرسورهای معمولی برای پشتیبانی از پیک بار و بار “باز و بسته شدن در” ساخته شده اند که اغلب در طول سال بیشتر از نیاز واقعی است.

مزایای کمپرسور اینورتر در یک نگاه

پایداری دما و مصرف انرژی کمتر: این در شرایط گوناگونی صدق می‌کند که شامل افزایش ناگهانی غذا در یخچال فریزر در زمانی است که درب یخچال فریزر مدام باز می‌شود یا حتی وقتی که یخچال مدت زمان زیادی باز نمی‌شود. کمپرسور خطی اینورتر میزان مناسب از هوای سرد را حفظ می‌کند, بازده انرژی را افزایش و میزان صدا را کاهش می‌دهد. کمپرسور خطی اینورتر از درایو پیستون مستقیم به جای درایو رفت‌وبرگشتی متدوال برخوردار است. نتیجۀ این تغییر اصطکاک داخلی کمتر نسبت به موتورهای قدیم است. نه تنها این طراحی متحولانه در موتور به یخچال فریزر امکان می‌دهد صدای کمتری ایجاد کند بلکه بازده, دوام و قابلیت اعتماد را در این یخچال فریزر افزایش می‌دهد.
حفظ تازگی: این عملکرد یخچالها تولید CO2 را به حداقل می رساند و مزه تازگی غذا را حفظ می‌کنند.
صدای کمتر: عملکرد بهینه این کمپرسور باعث می شود تا صدای آن بسیار کم باشد به صورتی که صدای کمپرسورهای inverter حتی در سکوت شب هم به سختی شنیده می‌شوند.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید در پرزنت این نوع موتور به مصرف‌کننده‌ها از آن استفاده نمایید.

6 دیدگاه دربارهٔ «با تکنولوژی اینورتر بی صدا، تازه و کم مصرف بمانید»

  1. خوشابی محمد

    ممنونم از شما که اینقدر به فکر ارتقا سطح دانش و آگاهی مشاوران فروشتون هستید
    خداقوت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا